پاورپوینت حاج‌سيد هاشم حداد

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت حاج‌سيد هاشم حداد :


سیدهاشم موسوی حداد
حَدّاد, سیدهاشم موسوی, عارف شیعی قرن چهاردهم, از سلسله عارفان متشرع عتبات عالیات در کربلا و نجف .

فهرست مندرجات

1 - تولد
2 - پیشینه
3 - تحصیلات
4 - شاگردان وی
5 - راه امرار معاش
6 - دیدار با علما
7 - آثار
8 - دیدگاه حداد درباره توحید
9 - دیدگاه وی درباره وحدت وجود
10 - نظر وی درباره رمی جمرات
11 - عالی‌ترین منظر عشق از نظر حداد
12 - انتقاد از ابن‌عربی
13 - وفات
14 - استناد به اشعار فارسی
15 - فهرست منابع
16 - پانویس
17 - منبع


تولد


وی در 1318 در کربلا به‌دنیا آمد.

پیشینه


جدش, سیدحسن, از شیعیان هند بود که در نزاع میان دو طایفه در هند, به‌دست گروه غالب اسیر شد. آنان وی را به خانواده‌ای شیعی فروختند و آن خانواده هم در مهاجرت به کربلا, او را با خود به آن‌جا بردند و آزاد کردند. وی در کربلا به سقایی پرداخت و در همان‌جا ازدواج کرد. از یکی از فرزندان او, به نام سیدقاسم, سه فرزند باقی ماند که سیدهاشم حدّاد بزرگ‌ترین آن‌ها بود.

تحصیلات


حدّاد در کربلا شروع به کسب علم کرد و برای ادامه تحصیل به نجف رفت و حجره‌ای در مدرسه هندی گرفت و در آن‌جا با سیدعلی قاضی طباطبایی آشنا شد و 28 سال در کربلا و نجف با او در ارتباط بود. با آن‌که قاضی شاگردانی همانند شیخ‌محمدتقی آملی و سیدمحمدحسین طباطبایی داشت, اما حدّاد مورد توجه خاص او بود, که می‌توان دلیل این توجه را شدت تجرید حدّاد دانست.

شاگردان وی


حدّاد شاگردان بسیاری داشت, اما مشهورترین و مهم‌ترین آن‌ها سیدمحمدحسین حسینی طهرانی بود که 28 سال با وی مراوده داشت و بعدها یادنامه‌ای با عنوان روح مجرد (مشهد 1418) درباره زندگی و طریق سلوک حدّاد نوشت.

راه امرار معاش


حدّاد از راه نعل‌سازی و نعل‌کوبی امرار معاش می‌کرد, لذا مدتی به نعل‌بند مشهور بود اما بعدها خود, این لقب را به حدّاد تغییر داد.
وی با آن‌که در فقر به‌سر می‌برد, از کسی کمک مالی نمی‌خواست و آنچه را هم که داشت, در اختیار فقیران قرار می‌داد.

دیدار با علما

حدّاد به شهرهای عراق و نیز سوریه و مکه و مدینه سفر کرد و دو ماه هم به ایران آمد و با آیت‌اللّه میلانی و سیدمحمدحسین طباطبایی و بانو امین اصفهانی و مرتضی مطهری دیدار کرد.

آثار


سیدهاشم حدّاد کتاب یا رساله‌ای از خود برجای نگذاشته و فقط سیدمحمدحسین حسینی طهرانی در روح مجرد , حالات و سخنان عرفانی او را نقل کرده است. از او تنها چند نامه کوتاه باقی‌مانده که مشتمل بر مطالب عرفانی و دستورهای سلوکی است که برخی استنادات آن فارسی است.

دیدگاه حداد درباره توحید


به نوشته او, حدّاد در توحید بسیار تعصب داشت و کلمه فنا بیش

لینک کمکی